Osazování pryžových pásů unašeči a vodicími klínky

Osazování pryžových pásů unašeči a vodicími klínky

Pryžové dopravníkové pásy s unašeči a mechanickými sponami.                          Vulkanizovaný unašeč tvaru „T“ .                                 Vulkanizovaný klínek čtvercového tvaru nahrazující „T“ unašeč.

 

Unašeče pro dopravníkové pásy obvykle tepelně navařujeme nebo lepíme za studena. Dodáváme je také v metráži nebo v kusech připravených na míru dle požadavku zákazníka. Zajišťujeme montáž unašečů i vodicích klínků na PVC–,  PU–, a také na pryžové dopravníkové pásy.

V čem spočívá odlišnost montáže vodicích klínků na pryžové dopravníkové pásy na rozdíl od pásů z PVC či PU?

Unašeče z PU nebo PVC se na dopravníkové pásy navařují za tepla. Tedy nahřátím lepených ploch a přitlačením, kdy po vychladnutí dojde ke spojení. Toto lze provést buď ručně pomocí horkovzdušné pistole, nebo strojově pomocí vysokofrekvenčního lisu. Avšak u pryže tento způsob spojení unašeče a dopravníkového pásu nelze provést (vulkanizovanou pryž není možné teplem narušit / natavit)! 

Existuje řešení: Pokud jsou unašeče již vulkanizovány, naši montéři výroby je připevňují k pryžovému dopravníkovému pásu mechanicky pomocí šroubů, případně je přilepí pomocí lepidla. Na objednávku dodáváme i pryžové pásy s tzv. navulkanizovanou konfekcí (tzn. komplet včetně klínků, unašečů, případně i vlnovců). Způsob vulkanizace probíhá tak, že se ze surové pryže vytlačí na extrudéru požadovaný tvar unašeče, tento profil se vloží do lisu a na pás se pod vysokým tlakem a teplem navulkanizuje.

Největší soudržnost unašečů s pryžovým dopravníkovým pásem: 1. vulkanizovaný spoj, 2. mechanické spojení, 3. lepení (Pozn.: 1 = nejlepší).

Výhody a nevýhody osazeného pryžového dopravníkového pásu

Nevýhodou může být vliv unašečů na průměry bubnů / válců. Pás bez unašečů může pracovat na menších průměrech těchto bubnů.
Výhodou je možnost použití pro transport sypkých abrazivních materiálů (např. suť, kamenná drť apod.)

Omezení, která jsou zapotřebí v provozu dodržovat

Je nutné dbát na doporučené průměry válců. Rovněž konstrukce dopravníku musí být přizpůsobena pro provoz pásu s unašeči.

Lze tyto služby objednat i pro již používané (tzn. opotřebované, znečištěné) pryžové dopravníkové pásy?

Vulkanizované pryžové doplňky lze zajistit pouze u nových pásů. Lepené, případně mechanicky připravené vodicí klínky a unašeče připravíme i pro již používané pásy (v závislosti na technickém stavu samotného pásu).

Unašeč na pryžové dopravníkové pásy dodáváme i samostatně, takže si jej zákazníci mohou sami namontovat pomocí speciálních šroubů. Toto příslušenství (šrouby, matky a podložky) jsou součástí unašeče. Jelikož je základna tohoto příčného pryžového unašeče tvarovaná do oblouku, je možné jej použít i při menších průměrech válců. 
 

Vodicí klínky pro pásové dopravníky

Vodicí klínky přivařujeme za tepla na spodní stranu dopravníkových pásů z PVC či PU. Na přání je navaříme i na lícovou stranu dopravníkového pásu, kde mohou sloužit jako boční vedení nebo nahrazovat funkci unašečů.

Na dopravníkové pásy z pryže klínky lepíme, případně na objednávku dodáváme pryžové dopravníkové pásy s již navulkanizovanými klínky. V praxi je ověřené, že klínky mohou zastat funkci bočního vedení, anebo nahradit unašeče, a to jak u pásů z PVC a PU, tak i z pryže.

                            Aplikace vodicího klínku na pryžový pás lepením.

Osazování pryžových pásů unašeči a vodicími klínky

 

Ještě před odesláním poptávky na unašeče či vodicí klínky doporučujeme upřesnění základních parametrů:

  • typ, velikost, počet, rozteč, polohu (unašeče)
  • tvar, počet, rozměr, polohu (vodicího klínku)

 

Pošlete nám poptávku

 

Tip: Zajímáte se také o válečky pro pásové dopravníky?

Chcete nahlédnout do „mobilní dílny“, se kterou vyrážejí naši montéři k montáži v provozu zákazníka?