Osazování tlakosacích hadic koncovkami

Hadice určené k sání a výtlaku olejů a benzínů jsou specifické tím, že obsahují výztuž, nejčastěji ve formě ocelové spirály, a někdy i měděný drát pro odvod statické elektřiny.

Jejich účel použití (zapojení do hydraulických systémů nebo do přepravy motorových paliv), požadovaný tlak přepravovaného média, jakož i typ a způsob konstrukce samotné hadice jsou rozhodující pro výběr správného osazení vhodnými koncovkami.

Pošlete nám poptávku

Kompletace tlakosacích hadic

Pokud osazujeme sací hadice koncovkami, máme na výběr z několika možností upevnění koncovky na hadici:

  • šroubovacími sponami nebo pevnostními sponami GBS (rozebíratelný spoj)

Pro mnoho aplikací je vhodný právě tento typ spoje. Spony umožňují při poškození koncovky jednoduchou demontáž a použití koncovky na jiné hadici. Nevýhodou spon je například vyvýšené místo šroubu spony, které může překážet při manipulaci s hadicí.

  • šroubovacími sponami SUPRA

Spony SUPRA jsou určeny pro vysoké zatížení a jsou vhodné pro velmi namáhané spoje.

  • bezpečnostními skořepinami (rozebíratelný spoj)

Tlakosací hadice na benzíny a oleje v průměru 75 mm a 80 mm nejčastěji osazujeme hrdly s vnějším závitem G3". Na tento závit následně našroubujeme tzv. eurospojky. Eurospojky jsou standardizované hadicové spojky. Díky vysoké spolehlivosti a snadnému používání jsou u zákazníků velmi oblíbené. Dodáváme je v mosazi a nerezové oceli. Eurospojky se šroubují na vnější závit koncovky hadice nebo stroje. Spoj mezi samcem a samicí je zajištěn bezpečnostní pákou. K upínání trnu koncovky na hadici používáme v tomto případě bezpečnostní skořepiny.

Bezpečnostní skořepiny montujeme na hadice v průměrech 20-120mm. Dodáváme je v provedení hliník a nerez.

  • nerezovými páskami NORMETTA (nerozebíratelný spoj)

Koncovky páskujeme většinou u tlakosacích hadic bez spirály a osazujeme tak často tlakosací hadice s větším průměrem (např. pro čerpání jímek není zapotřebí mít tlakosací hadici v antistatickém provedení, jako je tomu u přečerpávání paliv).

  • koncovky k hadici zalisujeme (nerozebíratelný spoj)

​Při lisování používáme různé typy hadicových objímek: volíme je podle průměru, pracovního tlaku a účelu použití dané hadice. Lisujeme do vnitřního průměru hadice 102 mm. Vždy ale musíme brát ohled na typ koncovky – pokud zákazník požaduje osazení například hliníkovými koncovkami STORZ-AGRO, nedoporučíme zalisování, protože by během tohoto zvýšeného tlaku hliníkové koncovky praskly.

Spirále věnují naši montéři výroby zvýšenou pozornost. Při řezání tlakosací hadice může spirála vystřelit ven, takže je třeba postupovat opatrně, hadici si správně natočit, řezat mezi ohyby spirály a spirálu mít stále pod kontrolou. I při lisování je zapotřebí správně nastavit sílu utažení lisovacích čelistí, jelikož spirála klade i při tomto procesu „odpor“.

Tlakosací hadice osazujeme koncovkami buď podle požadavku zákazníka, nebo se dohodneme na řešení podle našich dlouhodobých zkušeností.

Rádi vám doporučíme, jaký typ spoje spirálové hadice s koncovkou je pro vaši aplikaci nejvhodnější:
Společně s vámi vybereme koncovku, pak podle předpokládaného média vhodnou hadici, nakonec dořešíme způsob osazení. 

Nabízíme osazování tlakosacích hadic koncovkami